Alla blir Vi besvikna nån gång, har Vi otur händer det flera ggr under Din livstid. Vissa får mer av det.
Tyvärr 🙀
Jag är en sån person, som har blivit besviken, sviken och krossad flera gånger än jag kan räkna.
”Vänner” som gjort mig besviken är några stycken, inte alls roligt, känns fortfarande ledset i hjärtat, när det rotas fram ur minnet😂
Anklagelser om att jag inte ställer upp tillräckligt mycket som vän.
Utan att förstå att jag oxo har det ”tufft” just då, jag har helt enkelt bara prioriterat mig själv! Bra där!
Vän som lovade saker, viktiga saker, som gjorde mitt liv till ett helvete under en lång tid. Jag släckte till slut elden helt själv!
Löften, de tar jag numera inte så allvarligt på längre, lärt mig att ha en väg till om den första skiter sig!
Har litat på att personer ska göra rätt för sig och sen inte gör det!
Nu säkrar jag alltid upp allt runt mig mycket mer, minimerar alla skadorna! Till och med förebygger det som kanske kommer!
Detta är ”små” svek, som går att lösa och skydda sig mot, ganska enkelt!
De större sveken, som ”krossar” mig till småbitar, då Jag kanske aldrig hittar alla bitar för att bli hel igen!
Får acceptera att alla bitar inte faller på plats, men gör det bästa av situationen. För gräva ner sig, som en ledsen mask, det hjälper ingen, tro mig, lev nu och här. Just Do it👍
Att överleva finns inbyggt i oss alla, det tror jag på, men hur Vi väljer att överleva är väldigt inviduellt!
En del stoppar huvudet i sanden, jag kämpar med både flytväst, hängslen & rep för att ta mig upp!
När livet känns riktigt tufft och svårt att ta sig framåt, då skriver jag dagbok & eldar upp den sidan, sen säger jag till mig själv att: – imorgon är det en ny, och mycket bättre dag för mig ! Funkar nästan alltid!
Sist men inte minst, så har jag inte mycket till över, för ”vänner” som bara har sitt ”eget” skit i centrum, och sen försöker föra över det på mig, och tom bli sur om jag inte är tillgänglig 24/7! Fuck You !! Sådana ”vänner” kan jag faktiskt vara utan!
Trots att Du har sorg, är ledsen och besviken, så måste Du behålla din respekt och förståelse, för att andra människor har sitt ”öde” att bära på.
Jag kanske vill hålla detta inom mig, inte dela med mig just nu, så ta inte för givet att jag INTE vill prata eller stötta Dig just nu, snälla, var lite mer öppen och ödmjuk, tänk andra positiva tankar istället för negativa.
Det kan vara värdefullt att behålla mig som din vän ändå 💖 jag är på plats igen, när jag själv orkar !!
Kärlek till alla där ute som behöver, respektera & acceptera varandra 🙏
Tyckte Du om inlägget ?
Tryck på gilla knappen 👍prenumerera gärna 🙏🤗
Följ mig även på :
http://www.Instagram.com/ankanwildandcrazy
http://www.Fb.com/ankanwildandcrazy
YouTube (träningstips mm) som ankanwildandcrazy
https://youtu.be/vJi8drpKjbg
https://youtu.be/6CWYBLA9qpM
Följ gärna Min Bästa PJ💖
https://youtu.be/TRwEn-OGIgk
http://www.idonothaveaboss.com
#lovethailand #training #paradise #food #drink #travelling #love #sad #thailand #beach #rawaibeach #happy #phuket #party #life #nature #ankanwildandcrazy #bootyfix #swedengirl #idonothaveaboss #workout #fitness #personaltrainer
Tack Annika jag känner igen mej i mycket du skriver livet är inte lätt alla gånger. Jag kämpar hela tiden. Mysigt att få lärs känna dig. Kemin stämde. Tänker på er ofta och beundrar er för det steg ni tagit. Lycka till
med ALLT 🙏🏻♥️♥️♥️
GillaGillad av 1 person
Ja, detsamma 💖kemin är rätt och Du får kämpa vidare, det måste Vi, ingen annan gör det åt oss, men vi kan stötta varandra på vägen 🙏💖🙏 kram fina Du
GillaGilla